RF55-30N-T-00-50-G-SH
Adam Tech
737-RF5530NT0050GSH
RF55-30N-T-00-50-G-SH
Mfr.:
Description:
RF Connectors / Coaxial Connectors FAKRA PLUG SMB TYPE: VERTICAL, S
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 100
Adam Tech
Product Category: RF Connectors / Coaxial Connectors
RoHS:
Connectors
SMB
Plug (Pin)
50 Ohms
4 GHz
Solder
Straight
Standard
Through Hole
Tray
Brand: Adam Tech
Contact Material: Brass
Contact Termination: Solder
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Product Type: RF Connectors / Coaxial Connectors
Series: RF55
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: RF Interconnects
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
FAKRA RF Connectors
Adam Tech FAKRA RF Connectors are composed of SubMinature version A (SMA) and SubMinature version B (SMB) automotive-grade connectors that can operate up to 6GHz or DC up to 4.0 GHz. These RF connectors support board and cable mount options. The FAKRA RF connectors offer both vertical and right-angle orientations. These RF connectors feature 50Ω impedance, 335V withstanding voltage, and 1000MΩ insulation resistance. The FAKRA RF connectors include waterproof connectors with an IP67 rating. These RF connectors operate from -40°C to 85°C temperature range. Typical applications include automotive, Bluetooth®, infotainment systems, GPS, climate controls, satellite radios, vehicle cameras, remote start, and keyless entry.