JT02A-18-30S(439)
Amphenol Aerospace
654-JT02A1830S439
JT02A-18-30S(439)
Mfr.:
Description:
Circular MIL Spec Connector RECEPT
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Not Available
Pricing (IDR)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Amphenol
Product Category: Circular MIL Spec Connector
30 Position
Socket (Female)
18-30
Receptacles
18
Box Mount
MIL-DTL-38999 II
Solder
Panel
7.5 A, 13 A
Gold
Copper
Hermetics
Brand: Amphenol Aerospace
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Mating Style: Bayonet
Mounting Angle: Straight
Product Type: Circular MIL Spec Connector
Shell Material: Aluminum
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Circular Connectors
Voltage Rating: 600 VAC, 850 VDC