JTPQ00RT-14-18SD(021LC)
Amphenol Aerospace
654-JTPRT1418SD021LC
JTPQ00RT-14-18SD(021LC)
Mfr.:
Description:
Circular MIL Spec Connector RECEPT
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Not Available
Pricing (IDR)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Amphenol
Product Category: Circular MIL Spec Connector
18 Position
Socket (Female)
14-18
Receptacles
14
Wall Mount
MIL-DTL-38999
Crimp
Panel
7.5 A
Gold
Copper
38999 Aluminum
Brand: Amphenol Aerospace
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Mounting Angle: Straight
Product Type: Circular MIL Spec Connector
Shell Material: Aluminum
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Circular Connectors
Voltage Rating: 600 VAC, 850 VDC