MS3106R-20-11S
Amphenol Aerospace
654-MS3106R-20-11S
MS3106R-20-11S
Mfr.:
Description:
Circular MIL Spec Connector PLUG
ECAD Model:
In Stock: 29
Stock:
29 Can Dispatch Immediately
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
50 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Amphenol
Product Category: Circular MIL Spec Connector
REACH - SVHC:
13 Position
Socket (Female)
20-11
Plugs
20
Straight
MIL-DTL-5015
Solder
Cable
13 A
Silver
Copper Alloy
MIL-C-5015 IND TRANS
Brand: Amphenol Aerospace
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Mating Style: Bayonet
Mounting Angle: Straight
Product Type: Circular MIL Spec Connector
Shell Material: Aluminum Alloy
Shell Plating: Olive Drab Zinc
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Circular Connectors
Tradename: 5015
Wire Gauge: 20 AWG to 16 AWG