DD-12RFMC-RC7B15
Amphenol LTW
523-DD-12RFMC-RC7B15
DD-12RFMC-RC7B15
Mfr.:
Description:
Sensor Cables / Actuator Cables RBL, Large Size, Plastic, 5A, 12 pins, Female Connector, Male Contact, Circular, 1 inch - 20 UNS, Push Lock With Latch, Crimp, Receptacle With Wires, Rear Fastened, Length 150mm, 20 AWG, IP67 Unmated
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
5 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
2.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Amphenol
Product Category: Sensor Cables / Actuator Cables
RoHS:
Socket
12 Position
Pigtail
Female
150 mm (5.906 in)
5 A
300 V
20 AWG
Black
IP67
Brand: Amphenol LTW
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Jacket Material: Polyvinyl Chloride (PVC)
Product Type: Sensor Cables / Actuator Cables
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Cable Assemblies
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
RBL Push Lock with Latch Connectors
Amphenol LTW RBL Push Lock with Latch Connectors feature a push lock with latch mechanism for intuitive, secure mating, ensured with audible and tactile feedback. Due to this quick lock design, RBL connectors contribute to time-saving installations while ensuring a secure connection. RBL connectors offer an IP68 waterproof rating and current ratings of 5A, 10A, or 20A. Additional specifications include construction with high-quality UV and fire-resistant plastics, a -40°C to +105°C operating temperature range, and 250 cycles of durability. Amphenol LTW RBL Connectors are suitable for solar power, outdoor lighting systems, heavy vehicles, and other rugged applications.