MEPG500-1230-CKF
Bel Power Solutions
784-MEPG500-1230-CKF
MEPG500-1230-CKF
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount POWERSUPPLY,MEPG500-1230-CKF
Lifecycle:
Factory Special Order:
Obtain a quote to verify the current price, lead-time and ordering requirements of the manufacturer.
Availability
Stock:
Not Available
Pricing (IDR)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bel Power Solutions
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
RoHS:
500 W
90 VAC to 264 VAC
1 Output
30 VDC
Enclosed
4 kVAC
Industrial
127 mm (5 in)
76.2 mm (3 in)
76.2 mm (3 in)
MEPG500
Brand: Bel Power Solutions
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Chassis
Open Frame/Enclosed: Enclosed
Product: Switching Supplies
Product Type: Switching Power Supplies
Subcategory: Power Supplies
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
EPG500 & MEPG500 AC-DC Power Supplies
EOS / Bel Power Solutions EPG500 and MEPG500 AC-DC Power Supplies provide up to 500W of regulated output power over a wide input range of 90VAC to 264VAC. These power supplies are available in six single-output voltages ranging from 12V to 58V. These power supplies feature efficient GaN power technology design, high efficiency of up to 94%, and overtemperature (OTP), overvoltage (OVP), overcurrent (OCP), and short-circuit (SCP) protection. The series operates from a 47Hz to 63Hz input frequency and a -40°C to +70°C temperature range. EOS / Bel Power Solutions EPG500 and MEPG500 AC-DC Power Supplies are CE marked, RoHS compliant, and certified by the safety agency. These power supplies are ideally used in industrial process control, broadcasting, networking, telecommunication therapy devices, monitoring devices, and drug pumps.