MLPS-B-3-1206-CC-12-PLP2-215
Bivar
749-MLPSB31206102215
MLPS-B-3-1206-CC-12-PLP2-215
Mfr.:
Description:
LED Light Pipes Modular Light Pipe System, Bezel, 12 Row 6 Column, Front, 10 Mounting Tabs, PLP2, 3mm, Dome, 0.215 in. (5.461mm)
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
3 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 100   Multiples: 10
BIVAR
Product Category: LED Light Pipes
RoHS:
Rigid Light Pipes
72 Element
Clear
Panel Mount
Vertical
3 mm
Tubular
0.215 in
Polycarbonate (PC)
Bulk
Brand: Bivar
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: LED Light Pipes
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: LED Indication
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
ECCN:
EAR99
Modular Light Pipe System - Bezel (MLPS-B)
BIVAR Modular Light Pipe System - Bezel (MLPS-B) is a configurable light pipe system with bezel alignment for optimal communication between devices. This light pipe system is available in front and rear mounts and in a range of sizes. The Bezel material is made of UL 94V-0 rated Nylon 6/6, which is stiffer and usually more durable. Typical applications include network servers, robotics, and control and monitoring systems.