PF-63R50H40X
Bourns
652-PF-63R50H40X
PF-63R50H40X
Mfr.:
Description:
Cartridge Fuses POWrFuse Axial lead 500Vac/Vdc 40A
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 184
Stock:
184 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Bourns
Product Category: Cartridge Fuses
RoHS:
PF-63R50H
Cartridge Power Fuses
40 A
Fast Blow
500 VAC
500 VDC
20 kA, 30 kA
Axial
Axial
- 40 C
+ 125 C
Bulk
2.75 Ohms
Body Style: Cylindrical Leaded
Brand: Bourns
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Diameter: 6 mm
Length: 30 mm