11VR2X20F2N103B1
CTS Electronic Components
774-11VR2X20F2N103B1
11VR2X20F2N103B1
Mfr.:
Description:
Potentiometers 300Deg 100kOhm -10C +70C Flat Shaft
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 100
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CTS
Product Category: Potentiometers
RoHS:
PCB Mount
Through Hole
Potentiometers
10 kOhms
Linear
Horizontal
50 mW (1/20 W)
50 VAC, 20 VDC
20 %
1 Turn
Flatted / D
6 mm
20 mm
Without Detent
IP40
- 10 C
+ 70 C
11VR
Tray
Brand: CTS Electronic Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Height: 8.1 mm
Length: 15.6 mm
Product Type: Potentiometers
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Potentiometers, Trimmers & Rheostats
Width: 12 mm
With Switch: No Switch
Unit Weight: 3 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
11VR 11mm Panel Potentiometer
CTS Electronic Components 11VR 11mm Panel Potentiometer offers a 50VAC operating voltage, a 30Ω residual resistance, and a ±20% resistance tolerance. The 11VR series features a rotational life of 15,000 cycles, a compact 11mm package size, and single and dual output options. CTS Electronic Components 11VR 11mm Panel Potentiometer is ideal for instrument amplifiers and guitar effects, communications equipment, and keyboards and synthesizers.