228DD1S1AYF
CTS Electronic Components
774-228DD1S1AYF
228DD1S1AYF
Mfr.:
Description:
Tactile Switches LED tact switch, Right Angle Through Hole, Yellow flat LED
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 200
CTS
Product Category: Tactile Switches
RoHS:
Illuminated
Yellow
LED
Through Hole
Straight
3.5 mm
Without Cap
220 gf
50 mA
12 VDC
SPST
PC Pin
6.8 mm
6.2 mm
5 mm
228D
100000 Cycle
Tray
Actuator Length: 6.3 mm
Actuator Style: Cylinder
Brand: CTS Electronic Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 25 C
Product: Tactile Switches
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm
Part # Aliases: 228D-D1S1AYF
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
228A/B/C/D/E Illuminated Tactile Switches
CTS Electronic Components 228A / 228B / 228C / 228D / 228E Illuminated Tactile Switches offer a variety of LED color options and provide surface mount gull wing terminal and standard through configurations. CTS Series 228 tact switches are compatible with IR reflow and manual soldering.