520M20HA16M3690
CTS Electronic Components
774-520M20HA16M3690
520M20HA16M3690
Mfr.:
Description:
TCXO Oscillators 16.369MHz 1.8Volt +/-2.0ppm -10C +60C
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 3000   Multiples: 3000
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Rp33.023 Rp99.069.000
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CTS
Product Category: TCXO Oscillators
RoHS:
VCTCXO
16.369 MHz
2 PPM
10 pF
- 500 mV
6 V
Clipped Sine Wave
SMD/SMT
- 10 C
+ 60 C
2.5 mm
2 mm
0.8 mm
520
Reel
Brand: CTS Electronic Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Current Rating: 2 mA
Mounting Style: SMD/SMT
Operating Supply Voltage: 1.8 V
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Oscillators
Unit Weight: 13 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Model 520 Oscillators
Tusonix / CTS Model 520 Temperature Compensated Crystal Oscillator (TCXO) is a quartz based, clipped sine wave output, with optional frequency tuning, in a hermetically sealed ceramic package. Tusonix / CTS Model 520 oscillators offer frequency stability from ±0.5ppm ~ ±2.5ppm, an operating voltage of +1.8VDC ~ +3.3VDC and an operating temperature of -40°C to +85°C. M520 is suitable for wireless communications, broadband access, WLAN/WiMax/Wi-Fi®, portable equipment, test and measurement and mobile applications.