MP915-330-1%
Caddock
684-MP915-330
MP915-330-1%
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - Through Hole 330 ohm 1% TO-126 PKG PWR FILM
Lifecycle:
Factory Special Order:
Obtain a quote to verify the current price, lead-time and ordering requirements of the manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Not Available
Pricing (IDR)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Caddock
Product Category: Thick Film Resistors - Through Hole
RoHS:
MP900
330 Ohms
15 W
1 %
- 20 PPM / C, + 80 PPM / C
- 55 C
+ 150 C
200 V
8.12 mm
Radial
Tube
11.18 mm
0.64 mm
5.08 mm
Thick Film Resistors Leaded
Kool-Pak Power Film Resistors
2.79 mm
Brand: Caddock
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Unit Weight: 1,665 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MP900 & MP9000 Kool-Pak® Power Film Resistors
Caddock MP900 and MP9000 Series Kool-Pak® Power Film Resistors are constructed with Caddock's Micronox® resistance film fired onto a flat ceramic substrate. The terminal attachment and resistance element geometry are configured to provide outstanding non-inductive performance. The ceramic substrate is positioned in the molded package such that the resistor element and terminal attachment areas on the substrate are encapsulated in the molded body with the other side of the ceramic being exposed flush with the back mounting surface of the resistor. This construction is covered by one or more issued patents, also patents pending. Caddock MP900 and MP9000 Series Kool-Pak Power Film Resistors feature a case temperature range of 15W to 100W at +25ºC, exposed ceramic heat dissipating mounting surface, resistance range of 0.020Ω to 1KΩ, and non-inductive design.