E92L501VNT182MCA5T
Chemi-Con
661-E92L501NT182MCA5
E92L501VNT182MCA5T
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 500V 1800uF 20% Long Life
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 98   Multiples: 49
Rp624.314 Rp61.182.772
539 Quote
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Chemi-Con
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
1800 uF
500 VDC
50 mm (1.969 in)
105 mm (4.134 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
10000 Hour
20 %
10 A
55 mOhms
- 25 C
+ 85 C
5 Pin
U92L
Bulk
Brand: Chemi-Con
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.2
Package/Case: 50 mm x 105 mm
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 49
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz
Type: High Ripple Snap Mount Capacitor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
U91 & U92 Capacitors
Chemi-Con U91 and U92 Series Capacitors are high-temperature snap-in capacitors designed for higher ripple current capability. The U91 and U92 product lines from Chemi-Con include U91F, U92F, U92L, and U92X capacitors. Depending on case size, standard, or optional styles of 1, 4, or 5-pin configuration, snap-in terminals are available. Straight standoff terminals (5-pin configuration) are an option for the 40mm, 45mm, and 50mm can diameters.