MSS1048-332NLB
Coilcraft
994-MSS1048-332NLB
MSS1048-332NLB
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 3.3uH Shld 30% 7.22A 10.1mOhms
Lifecycle:
Restricted Availability:
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Rp61.092
Min:
1
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Coilcraft
Product Category: Power Inductors - SMD
Delivery Restrictions:
RoHS:
10 mm x 4.8 mm x 10.2 mm
Shielded
3.3 uH
30 %
7.22 A
10 mOhms
7.38 A
- 40 C
+ 85 C
50 MHz
Standard
10.2 mm
10 mm
4.8 mm
Ferrite
MSS1048
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Coilcraft
Core Type: Drum
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Unit Weight: 2 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CUT TAPE NO LONGER AVAILABLE ORDER FULL REEL PART NUMBER; E OR L TERMINATION NOT
RECOMMENDED, R TERMINATION PREFERRED.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further information.
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MSS Magnetically Shielded Power Inductors
MSS1048 Magnetically Shielded Power Inductors
Coilcraft MSS1048 Magnetically Shielded Power Inductors feature a compact size with a 10mm x 10.2mm footprint and 4.8mm height. The series offers very low DCR and excellent current handling. Coilcraft MSS1048 Magnetically Shielded Power Inductors are RoHS compliant and have a ferrite core material and 0.8µH to 470µH inductance range. A C409 sample kit with three each of all values is available.