LFMWLT450-1003
EOS Power
242-LFMWLT450-1003
LFMWLT450-1003
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount POWER SUPPLY,LFMWLT450-1003
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
26 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 24   Multiples: 24
Bel Power Solutions
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
RoHS:
450 W
90 VAC to 264 VAC, 120 VDC to 390 VDC
1 Output
24 VDC
12.3 A
U-Bracket
5.94 kVDC
Medical
165.1 mm
101.6 mm
41 mm
Brand: EOS Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Mounting Style: Chassis
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Product Type: AC-DC Power Modules
Factory Pack Quantity: 24
Subcategory: Power Supplies
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
ABC450/MBC450 Open-Frame Power Supplies
Bel Power Solutions ABC450/MBC450 Open-Frame Power Supplies feature a wide universal input range of 90VAC to 264VAC and a variety of single and multiple output voltages. They offer high efficiency and high power density to ensure minimal power loss in end-use equipment. These power supplies also meet regulatory approvals for environmentally friendly end products. The MBC series is designed and approved to the latest Medical standards (EN/IEC 60601-1), providing 2 x MOPP isolation for Class I and Class II applications. Bel Power Solutions ABC450/MBC450 Open-Frame Power Supplies are ideal for industrial applications, robotics, lighting, renewable energy, data communications, as well as home health equipment, dialysis, imaging, and surgical devices.
ABC/MBC Open-Frame Power Supplies
Bel Power Solutions ABC/MBC Open-Frame Power Supplies provide output power of up to 800W and a variety of single and multiple output voltages. They feature a wide universal input range of up to 264VAC. Bel Power Solutions ABC power supplies are ideally suited for use in space-constrained telecom, datacom, and industrial applications, while Bel Power Solutions MBC power supplies are ideal for medical applications requiring minimal power loss and easy thermal management.