FP1507R1-R185-R
Eaton Electronics
704-FP1507R1-R185-R
FP1507R1-R185-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 185nH 45A Flat-Pac FP1507R
ECAD Model:
In Stock: 840
Stock:
840
Can Dispatch Immediately
On Order:
1.200
Expected 27/07/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 600)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Choke
14.6 mm x 8.5 mm x 6.7 mm
Shielded
185 nH
10 %
45 A
520 uOhms
45 A
- 55 C
+ 125 C
Standard
15.1 mm
8.5 mm
6.7 mm
Ferrite
FP1507R
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Current
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 600
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 1 MHz