HCM1305-R68-R
Eaton Electronics
704-HCM1305-R68-R
HCM1305-R68-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 0.68uH 53A SMD HIGH CURRENT
ECAD Model:
In Stock: 45
Stock:
45 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 400)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Rp28.436 Rp28.436
Rp23.483 Rp234.830
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Inductor
Shielded
680 nH
20 %
34 A
1.33 mOhms
- 55 C
+ 125 C
Standard
13.8 mm
12.5 mm
5 mm
Iron Powder
HCM1305
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Power
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 400
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 1 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
HCM1305 High Current Power Inductors
Eaton Electronics HCM1305 High Current Power Inductors are halogen-free and RoHS compliant SMD devices with a powder iron core. These power inductors feature 125ºC maximum total temperature operation, 13.8mm x 12.5mm x 5mm surface-mount package, magnetical shielding, and low EMI. The HCM1305 power inductors offer 0.22μH to 2.2μH inductance range, 20A to 110A current range, and up to 5MHz frequency range. Eaton Electronics HCM1305 High Current Power Inductors typical applications include Voltage Regulator Modules (VRMs), multi-phase regulators, point-of-load modules, base station equipment, graphics cards, data storage systems, and battery power systems.