MINIBEND-2.5
HUBER+SUHNER
455-MINIBEND25
MINIBEND-2.5
Mfr.:
Description:
RF Cable Assemblies MINIBEND-2.5, SMA (male), SMA (male), 50 Ohm, 24 GHz, 2.5 in, 63.5 mm
ECAD Model:
In Stock: 217
Stock:
217
Can Dispatch Immediately
On Order:
77
Expected 18/06/2026
Factory Lead Time:
16
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
500 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
HUBER+SUHNER
Product Category: RF Cable Assemblies
SMA
Plug (Male)
Straight
SMA
Plug (Male)
Straight
62.5 mm (2.461 in)
50 Ohms
24 GHz
0.86 Semi-Rigid
Brand: HUBER+SUHNER
Connector A Polarity: Normal
Connector B Polarity: Normal
Country of Assembly: CR
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CR
Minimum Frequency: 0 Hz
Polarity: Normal
Product Type: RF Cable Assemblies
Series: Minibend
Factory Pack Quantity: 5
Subcategory: Cable Assemblies
Tradename: Astrolab
Part # Aliases: 80337902
Unit Weight: 8,424 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MINIBEND™ Coaxial Cable Assemblies
HUBER+SUHNER MINIBEND™ Coaxial Cable Assemblies are standard flexible cables that are a direct replacement for 0.086" semi-rigid cables. These cables offer 50Ω impedance and are applicable up to 65GHz frequency. The series is designed for use in low-profile, internal, and point-to-point interconnections between RF modules. The MINIBEND microwave coaxial cables are high-performance tested and come pre-assembled in a variety of standard lengths and connector configurations. HUBER+SUHNER MINIBEND Coaxial Cable Assemblies are triple shielded for high isolation and eliminate the need for right-angle connectors.
MICROBEND™, MINIBEND™ & NANOBEND™ Cable Assemblies
HUBER+SUHNER MICROBEND™, MINIBEND™, and NANOBEND™ Cable Assemblies provide high performance, a low profile, and flexibility, making them ideal for a range of applications. These cable assemblies feature 50Ω impedance and configurations applicable up to 110GHz frequency, depending on the series. HUBER+SUHNER MICROBEND, MINIBEND, and NANOBEND Cable Assemblies offer stock delivery on standard lengths.