BM25-4P/2-V(51)
Hirose Connector
798-BM25-4P/2-V51
BM25-4P/2-V(51)
Mfr.:
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors 4P Header 0.7mm H RL/20000
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
Minimum: 20000   Multiples: 20000
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 20000)
Rp9.448 Rp188.960.000
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Rp24.217
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Hirose Electric
Product Category: Board to Board & Mezzanine Connectors
RoHS:
Connectors
4 Position
2 Row
Solder
Straight
0.7 mm
9 A
30 V
- 40 C
+ 85 C
Gold
Copper Alloy
Liquid Crystal Polymer (LCP)
BM25
Reel
Brand: Hirose Connector
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Flammability Rating: UL 94 V-0
Insulation Resistance: 1 GOhms
Mounting Style: SMD/SMT
Product Type: Board to Board & Mezzanine Connectors
Factory Pack Quantity: 20000
Subcategory: Board to Board & Mezzanine Connectors
Part # Aliases: 677-1201-2-51
Unit Weight: 8,300 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Medical Solutions
BM25 Hybrid Board-to-FPC Connectors
Hirose Electric BM25 Hybrid Board-to-FPC Connectors offer a low-profile design with the capability of a high current power supply with a rated current of 9A for power and 1A for signal. These connectors provide a stacking height of 0.7mm and a depth of 2.6mm with minimized contact resistance to facilitate power saving and multi-point clipping contacts for high reliability. The BM25 Hybrid Board-to-FPC Connectors feature an original metal guide structure for high robustness and a wide self-alignment range to allow a smooth mating operation.
Wearable Solutions
Smartphone & PC Solutions
Hirose Electric offers ultra-fine pitch solutions with dimensions down to 0.25mm, supporting small form factors without sacrificing performance. These solutions feature high-speed data, high-current delivery, EMI control, and rugged locking mechanisms, ensuring reliable operation. Hirose connectors meet rigorous demands in sleek, space-constrained designs where durability, precision, and signal integrity are crucial. Suitable applications include displays, batteries, cameras, antennas, USB interfaces, and touch functionality.