MKJCL1A1T7-10SA
ITT Cannon
965-MKJCL11T71S
MKJCL1A1T7-10SA
Mfr.:
Description:
Circular MIL Spec Connector
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
38 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 25   Multiples: 1
ITT Cannon
Product Category: Circular MIL Spec Connector
RoHS:
10 Position
Socket (Female)
07-10
Receptacles
7
In-Line
MIL-DTL-38999
Crimp
Cable
5 A
Gold
Copper
Brand: ITT Cannon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Mating Style: Self Locking
Mounting Angle: Straight
Product Type: Circular MIL Spec Connector
Shell Material: Aluminum
Shell Plating: Nickel
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Circular Connectors
Voltage Rating: 500 VAC
Wire Gauge: 28 AWG to 22 AWG