A700V107M006ATE015
KEMET
80-A700V107M6E15
A700V107M006ATE015
Mfr.:
Description:
Aluminium Organic Polymer Capacitors 6.3V 100uF 2917 2KHr ESR=15 mOhms
ECAD Model:
In Stock: 9.053
Stock:
9.053 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
24 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Aluminium Organic Polymer Capacitors
RoHS:
100 uF
6.3 VDC
SMD/SMT
7.3 mm (0.287 in)
4.3 mm (0.169 in)
Aluminum Polymer Capacitors
2000 Hour
20 %
15 mOhms
4.2 A
- 55 C
+ 125 C
2 mm
Molded
A700
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dissipation Factor DF: 6 %
Leakage Current: 25 uA
Moisture Sensitive: Yes
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Unit Weight: 132,720 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Smart Meter Solutions
A700 Aluminum Organic Polymer Capacitors
KEMET A700 Aluminum Organic Polymer Capacitors (AO-CAP) offer 5mΩ to 70mΩ ESR, 2V to 35V DC voltage rating, and 6.8μF to 560μF capacitance range. These solid-state aluminum capacitors feature a small package size and polymer cathode technology. The cathode is a conductive organic polymer that results in very low ESR and improved capacitance retention at high frequencies. AO-CAPs may be operated at steady-state voltages up to 100% of rated voltage without the need to de-rate. Other features include operational lifetimes, low ESR, and high operational temperatures. The inherent low ESR makes the A700 series suitable for high ripple current handling. KEMET A700 Aluminum Organic Polymer Capacitors are ideal for high-performance microprocessor, FPGA, and ASIC decoupling designs.