A768EB396M1GLAS045
KEMET
80-A768EB396M1GLAS45
A768EB396M1GLAS045
Mfr.:
Description:
Aluminium Organic Polymer Capacitors 40Volt 39uF SMD 2KHr ESR=45 mOhms AECQ200
ECAD Model:
In Stock: 4.110
Stock:
4.110
Can Dispatch Immediately
On Order:
10.000
Expected 19/06/2026
Factory Lead Time:
26
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Aluminium Organic Polymer Capacitors
RoHS:
39 uF
40 VDC
SMD/SMT
Aluminum Polymer Capacitors
2000 Hour
20 %
45 mOhms
1.15 A
- 55 C
+ 125 C
5.7 mm
6.3 mm
Can
A768
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Leakage Current: 312 uA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
A768 125°C Aluminum Polymer Capacitors
KEMET A768 125°C Surface-Mount Aluminum Polymer Capacitors offer a 16VDC to 80VDC rated voltage, 18µF to 1000µF capacitance range, and ±20% capacitance tolerance. The highly conductive solid polymer electrolyte eliminates the risk of drying out, and because of low ESR properties, these capacitors withstand higher ripple currents during normal operation. KEMET A768 125°C capacitors are ideal for automotive, industrial, and commercial applications.
Group Power Conversion Components
Aluminum Polymer AEC-Q200 Capacitors
Telecom Aluminum Electrolytic Capacitors
KEMET Telecom Aluminum Electrolytic Capacitors feature a 2.5VDC to 600VDC voltage range, up to 1,2000,000µF maximum capacitance rating, and 2,000 to 18,000 hours of life. These capacitors offer long-life modules, low ESR, ultra-high CV, high reliability, and press-fit benefits. Some of these capacitors are AEC-Q200 qualified.
AEC-Q200 Aluminum Electrolytic Capacitors
KEMET AEC-Q200 Aluminum Electrolytic Capacitors provide a 6.3VDC to 600VDC voltage range, 6800µF maximum capacitance, and up to 15,000 hours of life. Many of these capacitors feature vibration resistance and a high ripple current. KEMET AEC-Q200 Aluminum Electrolytic Capacitors work in a -55°C to +150°C operating temperature range.