C0603C100K1GALTU
KEMET
80-C0603C100K1GAL
C0603C100K1GALTU
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 10pF 0603 C0G 0.1
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
23 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS: N
10 pF
100 VDC
C0G (NP0)
10 %
0603
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.8 mm (0.031 in)
General Type MLCCs
SMD Comm C0G SnPb
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KEMET
Class: Class 1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Package/Case: 0603 (1608 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Capacitors
Type: C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Part # Aliases: C0603C100K1GAL7867
Unit Weight: 6,300 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
SnPb Termination Commercial SMT ≤250V Capacitors
KEMET SnPb Termination Commercial SMT ≤250V Capacitors are designed to meet the needs of critical applications where tin/lead end metallization is required. These KEMET MLCCs are available in C0G, X7R, and X5R dielectrics with capacitance values up to 22µF and case sizes ranging from EIA 0402 to 2225.
Ceramic Capacitors
Group Power Conversion Components
High CV Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs)
Commercial ≤250V MLCCs
KEMET Commercial ≤250V MLCCs offer various form factors, dielectrics, case sizes, up to 250VDC voltage, and capacitance values to give designers solutions for every possible application. These MLCCs from KEMET are available in C0G, U2J, X7R, X5R, Y5V, and Z5U dielectrics with capacitance values up to 100uF and case sizes ranging from EIA 0201 to 2225. Form factors include two-terminal surface-mount MLCCs, arrays, axial, and radial leaded termination options, including those with Sn and SnPb terminations.
Group Switch Tank Converter Products
Group Input Stage Solutions
Group Low Voltage DC Auto Infotainment Solutions
Commercial "L" SnPb Termination C0G ≤250V MLCCs
KEMET Commercial "L" SnPb Termination C0G ≤250V MLCCs are Class I dielectrics designed to meet applications requiring tin/lead end metallization. Available in ten case sizes ranging from 10VDC to 250VDC, these temperature-stable dielectrics meet 5% minimum lead content requirements while operating between -55°C and +125°C. The KEMET "L" series ceramic MLCCs excel when used in resonant circuit applications and those requiring Q and stable capacitance characteristics. These surface-mount capacitors range from 0.5pF up to 0.47µF.