C0603X122F3JAC7210
80-C0603X122F3J7210
C0603X122F3JAC7210
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 25V 1200pF U2J 0603 1%
Lifecycle:
Factory Special Order:
Obtain a quote to verify the current price, lead-time and ordering requirements of the manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
1200 pF
25 VDC
U2J
1 %
0603
SMD/SMT
Flexible (Soft)
- 55 C
+ 125 C
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
General Type MLCCs
SMD Comm U2J Flex
Reel
Brand: KEMET
Class: Class 1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Package/Case: 0603 (1608 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Capacitors
Tradename: FT-CAP
Type: Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Unit Weight: 6,300 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
U2J Commercial-Grade Dielectric SMD ≤250V MLCCs
Commercial Grade Class I Dielectric ≤250V MLCCs
KEMET Commercial Grade Class I Dielectric SMD ≤250V MLCCs feature a 125°C maximum operating temperature and are considered stable. These capacitors feature a Class I material that exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage. This series also boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30ppm/ºC from -55°C to +125°C. These KEMET temperature-compensating MLCCs are ideal for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required. The lineup includes AEC-Q200-qualified capacitors.
Flexible Mitigation Surface Mount ≤250V MLCCs
KEMET Flexible Mitigation Surface Mount ≤250V MLCCs are solutions designed to reduce the risk of flex cracks. These solutions include the following: Flexible Termination (FT-CAP), Floating Electrode (FE-CAP), and Open Mode (FO-CAP) Technology.
High CV Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs)
Commercial Grade SMD ≤250V MLCCs
KEMET Commercial Grade SMD ≤250V MLCCs offer a wide variety of dielectrics, case sizes, voltages, and capacitance values, giving designers solutions for every possible application. These MLCCs are available in C0G, U2J, X7R, X5R, Y5V, and Z5U dielectrics with capacitance values up to 100uF and case sizes ranging from EIA 0201 to 2225. These capacitors are Lead (Pb)-free, RoHS, and REACH compliant without exemption.