C1825X184MCRACAUTO
80-C1825X184MCRAUTO
C1825X184MCRACAUTO
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 500volts 0.18uF X7R 20% FlexTermAuto
ECAD Model:
Availability
Stock:
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
0.18 uF
500 VDC
X7R
20 %
1825 (Reversed)
4564
SMD/SMT
Flexible (Soft)
- 55 C
+ 125 C
4.5 mm (0.177 in)
6.4 mm (0.252 in)
Commercial Grade MLCCs
AEC-Q200
SMD Auto X7R HV Flex
Reel
Brand: KEMET
Class: Class 2
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Package/Case: 1825 (4564 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Tradename: FT-CAP
Type: X7R Dielectric Commercial Grade MLCC
Unit Weight: 400 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Transportation Solutions
Group Power Conversion Components
High Voltage Flexible Mitigation MLCCs
KEMET High Voltage Flexible Mitigation MLCCs include flexible termination (FT-CAP) technology and are designed to reduce the risk of flex cracks. These solutions offer a 500VDC to 10,000VDC voltage range and include products that are ideal for commercial and automotive applications.
Flexible Termination MLCCs
Commercial & Automotive SMD High-Voltage MLCCs
KEMET Commercial and Automotive SMD High-Voltage MLCCs (Multilayer Ceramic Capacitors) feature proprietary technologies ArcShield, KPS, and KC-LINK. These capacitors are available in EIA case sizes ranging from 0402 to 4540 and DC voltage ratings up to 10000V. KEMET Commercial and Automotive SMD High-Voltage MLCCs cover capacitance ranges from 0.5pF to 560nF with an operating temperature of -55°C to +125°C. Ideal applications include commercial, automotive, and industrial.
Automotive-Grade MLCCs
High-Voltage ≥500V Capacitors
KEMET High-Voltage ≥500V Capacitors are offered in a variety of form factors, case sizes, dielectrics, and capacitance values. These devices feature MLCC EIA case sizes from 0603 to 6560 and voltage ratings from 500VDC to 10,000VDC. KEMET High-Voltage Capacitors are ideal for commercial, automotive, and industrial applications.