C315C105K3R5TA
KEMET
80-C315C105K3R
C315C105K3R5TA
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 25V 1uF X7R 10% LS=2.54mm
ECAD Model:
In Stock: 11.571
Stock:
11.571 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
30 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
KEMET
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
RoHS:
GoldMax 300 Comm X7R
Radial
1 uF
25 VDC
X7R
10 %
2.54 mm
Conformally Coated
- 55 C
+ 125 C
General Type MLCCs
3.81 mm
3.14 mm
2.54 mm
Bulk
Brand: KEMET
Class: Class 2
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Dissipation Factor DF: 3.5 %
Lead Diameter: 0.51 mm
Lead Style: Straight
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Capacitors
Tradename: GoldMax
Type: Goldmax X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Unit Weight: 66,200 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
In an effort to reduce confusion and clear up erroneous part
numbering options, Kemet is eliminating the letter "C" as an
option for lead material on Kemet's Aximax and Goldmax product.
The 13th character of Kemet's Avimax and Goldmax part numbers,
which specifies lead material, must show either a "T" for 100%
Sn or an "H" for Sn/Pb.
Kemet converted standard lead material for non-automotive,
commercial parts in these product types currently showing "C" as
the lead material have actually been built as "T". This has been
visible to our customers for several years on our reel labels,
where the WIP labels already indicate the "T" version of the
part numbers.
There will be no change to the form, fit or function of these
parts, this is strictly a part number scheme change.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further information.
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Ceramic Capacitors
Group Power Conversion Components
Commercial GoldMax 300 X7R Leaded ≤250V MLCCs
KEMET Commercial GoldMax 300 X7R Leaded ≤250V MLCCs are a Class II family of ceramic capacitors, conformally coated in a radial leaded form factor. These X7R dielectrics feature a +125°C maximum operating temperature and exhibit a predictable change in capacitance concerning time and voltage. The GoldMax 300 series capacitors are available with 0.100", 0.200", 0.250", and 0.400" lead spacing options while meeting UL 94V–0 flammability standards. With capacitances offered from 100pF to 10µF and a 25VDC to 250VDC voltage range, these fixed KEMET MLCCs are ideal for decoupling, bypassing, and transient voltage suppression. Capacitance change is limited to +22%, −56% from +10°C to +85°C.
Commercial ≤250V MLCCs
KEMET Commercial ≤250V MLCCs offer various form factors, dielectrics, case sizes, up to 250VDC voltage, and capacitance values to give designers solutions for every possible application. These MLCCs from KEMET are available in C0G, U2J, X7R, X5R, Y5V, and Z5U dielectrics with capacitance values up to 100uF and case sizes ranging from EIA 0201 to 2225. Form factors include two-terminal surface-mount MLCCs, arrays, axial, and radial leaded termination options, including those with Sn and SnPb terminations.
Group Switch Tank Converter Products
Group Input Stage Solutions
Group Low Voltage DC Auto Infotainment Solutions
Group DC-DC Converters
Commercial Leaded ≤250V Capacitors
KEMET Commercial Leaded ≤250V Capacitors combine the benefits of ceramic MLCC performance with axial or radial leads for increased mechanical robustness. In addition, leaded ceramic capacitors allow engineers to design capacitors without needing PCBs such as sensors and motors. These capacitors are available in C0G, X7R, and Z5U dielectrics with capacitance values up to 10uF. These KEMET capacitors are Lead (Pb)-free, RoHS, and REACH compliant without exemption while meeting the flame test requirements outlined in UL Standard 94V–0.