C318C472K3G5TA
KEMET
80-C318C472K3G5TA
C318C472K3G5TA
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 25V 4700pF C0G 10% LS=5.08mm
ECAD Model:
In Stock: 238
Stock:
238
Can Dispatch Immediately
On Order:
2.000
Expected 25/08/2026
Factory Lead Time:
24
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
KEMET
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
RoHS:
GoldMax 300 Comm C0G
Radial
4700 pF
25 VDC
C0G (NP0)
10 %
5.08 mm
Conformally Coated
- 55 C
+ 125 C
General Type MLCCs
3.81 mm
5.97 mm
2.54 mm
Bulk
Brand: KEMET
Class: Class 1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Dissipation Factor DF: 0.1 %
Lead Diameter: 0.51 mm
Lead Style: Outside Bend
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Capacitors
Tradename: GoldMax
Type: Goldmax C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
In an effort to reduce confusion and clear up erroneous part
numbering options, Kemet is eliminating the letter "C" as an
option for lead material on Kemet's Aximax and Goldmax product.
The 13th character of Kemet's Avimax and Goldmax part numbers,
which specifies lead material, must show either a "T" for 100%