R4Y5I16805000K
KEMET
80-R4Y5I16805000K
R4Y5I16805000K
Mfr.:
Description:
Film Capacitors 0.0068 uF 125C 10% 2 Pin LS=15 mm AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 760
Stock:
760 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
30 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
KEMET
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
6800 pF
Radial
Polypropylene (PP)
15 mm (0.591 in)
18 mm (0.709 in)
10 mm (0.394 in)
Suppression Film Capacitors
500 VAC
10 %
2 Pin
16 mm (0.63 in)
- 40 C
+ 125 C
R4Y
AEC-Q200
Bulk
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Life: 2000 Hour
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Capacitors
Type: Metallized Polypropylene Film EMI Suppression Capacitor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
Group Power Conversion Components
AEC-Q200 Qualified Film Capacitors
KEMET AEC-Q200 Qualified Film Capacitors feature capacitance values ranging from 10pF to 210µF with 2% to 20% tolerances. These automotive-qualified capacitors offer a low ESR (1.4mΩ to 1kΩ ESR range), resulting in a high ripple current rating without sacrificing capacitance. The components also exhibit high 30VAC to 700VAC / 50VDC to 2kVDC voltage ratings.
R4Y Automotive EMI Suppression Capacitors
KEMET R4Y Automotive EMI Suppression Capacitors are metallized polypropylene film capacitors encapsulated with self-extinguishing resin, offering a UL 94V-0 flammability rating. The R4Y caps span a 0.00047µF to 0.033µF capacitance range with ±20% and ±10% tolerances. The AEC-Q200-qualified components feature self-healing properties in a -40°C to +125°C operating temperature range with a 500VAC rated voltage (50/60Hz). Lead spacing options include 15mm or 22.5mm. The KEMET R4Y Automotive EMI Suppression Capacitors are ideal for use in electromagnetic interference (EMI) suppression filters in "line-to-ground" applications, requiring Y1 safety classification or in situations where the failure of the capacitor could lead to a danger of electric shock.