T491A685M016AT
KEMET
80-T491A685M016
T491A685M016AT
Mfr.:
Description:
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16V 6.8uF 1206 20% ESR=3.5ohms
ECAD Model:
In Stock: 2.349
Stock:
2.349 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
23 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Rp8.072 Rp8.072
Rp5.816 Rp58.160
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Tantalum Capacitors - Solid SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
T491
6.8 uF
16 VDC
20 %
83 mOhms
1206
A Case
3.2 mm (0.126 in)
1.6 mm (0.063 in)
1.6 mm (0.063 in)
- 55 C
+ 125 C
SMD/SMT
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Product: Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Product Type: Tantalum Capacitors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Unit Weight: 27 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Kemet Commercial Tantalum Surface Mount Capacitors
Kemet is announcing the removal of the 'S' part number
Suffix as an ordering option for series T49X, T510, T520,
and T530. All orders must designate either 'T' suffix for
100% tin or 'H' suffix for tin-lead.
Continued use of the 'S' termination provided convenience
during the transition to lead-free processing throughout
the industry. Well beyond the July 2006 RoHS deadline,
much of the transition has been completed.
Last time purchases with the 'S' suffix will be accepted
through July 15, 2007.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further assistance.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MLCC Replacement Solutions
KEMET KOCAP Tantalum Polymer Capacitors are ideal for board space savings, a piezo noise-free environment, high capacitance, long stable life performance, and/or lower profile requirements. Tantalum polymer capacitors are selected over other capacitor technologies when application voltages are less than 50V, capacitance needs are between 1µF to 1mF, and application frequencies are below 1MHz. Since replacing ceramic capacitors with tantalum polymer capacitors is not typically one-for-one, designers need to consider several design requirements as outlined in the schematic below.