T491D106M025AT7280
KEMET
80-T491D106M257280
T491D106M025AT7280
Mfr.:
Description:
Tantalum Capacitors - Solid SMD 25V 10uF 2917 20% ESR=1ohms
ECAD Model:
In Stock: 316
Stock:
316
Can Dispatch Immediately
On Order:
2.500
Expected 07/08/2026
Factory Lead Time:
27
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Rp21.832
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Tantalum Capacitors - Solid SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
T491
10 uF
25 VDC
20 %
1 Ohms
2917
D Case
7.3 mm (0.287 in)
4.3 mm (0.169 in)
2.8 mm (0.11 in)
- 55 C
+ 125 C
SMD/SMT
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Product: Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Product Type: Tantalum Capacitors
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Capacitors
Unit Weight: 446,840 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Kemet Commercial Tantalum Surface Mount Capacitors
Kemet is announcing the removal of the 'S' part number
Suffix as an ordering option for series T49X, T510, T520,
and T530. All orders must designate either 'T' suffix for
100% tin or 'H' suffix for tin-lead.