06031A180J4T4A
KYOCERA AVX
581-06031A180J4T4A
06031A180J4T4A
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT KAM15ACG2A180JM NEW GLOBAL PN 100V 18pF A 581-KAM15ACG2A180JM
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 15000)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Rp862 Rp2.155.000
Rp826 Rp4.130.000
Rp587 Rp5.870.000
Rp569 Rp8.535.000
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Rp4.036
Min:
1
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
18 pF
100 VDC
C0G (NP0)
5 %
0603
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.9 mm (0.035 in)
Automotive MLCCs
AEC-Q200
Automotive MLCC
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KYOCERA AVX
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: SV
Package/Case: 0603 (1608 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 15000
Subcategory: Capacitors
Tradename: FLEXITERM
Type: Automotive MLCCs NP0 Dielectric
Part # Aliases: KAM15ACG2A180JM
Unit Weight: 6,300 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FLEXITERM® Multilayer Ceramic Capacitors
KYOCERA AVX FLEXITERM® Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs) are designed to enhance the mechanical flexure and temperature cycling performance of a standard ceramic capacitor with an X7R dielectric. The FLEXITERM technology meets the demand for components with enhanced mechanical strength and flexibility when used in harsh environment applications, such as automobiles, and in applications where temperature variation exists. KYOCERA AVX FLEXITERM MLCCs provide up to 5mm of flexure without internal cracks, 3mm above the 2mm industry standard. In addition, these advanced MLCCs reduce circuit board flex failures and offer increased temperature cycling performance of 3,000 cycles and beyond, a base metal electrode system, and automotive and commercial grade product selections.
Automotive FLEXITERM® & FLEXISAFE® MLCCs
KYOCERA AVX FLEXITERM® and FLEXISAFE® MLCCs feature enhanced mechanical strength and are ideal for automotive and medical applications, depending on the model. These MLCCs satisfy the requirement for enhanced mechanical strength by ensuring electrical integrity is maintained while external forces are being applied to the component. KYOCERA AVX FLEXITERM MLCCs provide up to 5mm of flexure without internal cracks.