KC2016F156.250P36K00
KYOCERA AVX
581-KC2016F156P36K
KC2016F156.250P36K00
Mfr.:
Description:
Standard Clock Oscillators 156.25MHz 2016 LV-PECL 3.3V
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 700
Stock:
700 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
42 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Standard Clock Oscillators
RoHS:
0806 (2016 metric)
156.25 MHz
50 PPM / C
3.135 V
3.465 V
LVPECL
SMD/SMT
- 40 C
+ 105 C
2 mm (0.079 in)
1.6 mm (0.063 in)
1.2 mm (0.047 in)
KC2016F
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KYOCERA AVX
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Current Rating: 46 mA
Duty Cycle - Max: 50 %
Operating Supply Voltage: 3.3 V
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Oscillators
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
K Series Clock Oscillators
KYOCERA AVX K Series Surface-Mount Clock Oscillators feature CMOS output and a 1.5MHz to 156.25MHz frequency range. The series offers a 1.6V to 3.63V wide supply voltage and a CMOS output. KYOCERA AVX oscillators utilize a simplified structure with a common-sized head unit and a changing base substrate to support case sizes from 2016 to 7050, allowing for reduced cycle times. An optional low-phase-noise version is available.