34460A/120/903
Keysight
372-34460A-US
34460A/120/903
Mfr.:
Description:
Digital Multimeters DMM, 6 1/2 digit, max 600 VDC, 440 VAC. US Pwr Cord. BenchVue BV0001B SW license included
In Stock: 10
Stock:
10 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Keysight
Product Category: Digital Multimeters
RoHS:
Multimeters
6 1/2 Digit
100 Ohms to 100 MOhms
1 nF to 100 uF
3 Hz to 300 kHz
Auto, Manual
True RMS
303.2 mm
261.2 mm
103.8 mm
Brand: Keysight
Cable Type: North American Power Cord Included
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Current Rating: 100 A
Mounting Style: Bench Top
Product Type: Multimeters
Series: 34460A
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Test Equipment
Part # Aliases: 34460A
Unit Weight: 3,68 kg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
MXHTS:
ECCN:
3A992.a
Digital Multimeters
34460A/61A/65A/70A Benchtop Digital Multimeters
Keysight Technologies 34460A / 61A / 65A / 70A Benchtop Digital Multimeters with Truevolt technology offer a full range of measurement capabilities to provide higher levels of accuracy, speed, and resolution. The Truevolt graphical capabilities such as trend and histogram charts deliver insights quickly to aid trend analysis. These multimeters perform up to 50,000 readings per second and a memory of up to 2 million readings for capturing transients. The 34460A, 34461A, and 34465A are 6½ digit multimeters, and the 34470A is a 7½ digit multimeter. These benchtop modules can measure low current, 1µA range with pA resolution, to enable measurements on very low power devices. Keysight Technologies 34460A / 61A / 65A / 70A Benchtop Digital Multimeters are equipped to support multiple connectivities through USB 2.0, serial interface (RS-232), and an optional GPIB port.