4HH6EA51G00043
Laird Technologies
739-4HH6EA51G00043
4HH6EA51G00043
Mfr.:
Description:
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers & Shielding
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
2.500 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Laird Technologies
Product Category: EMI Gaskets, Sheets, Absorbers & Shielding
EMI Gaskets, Sheets & Absorbers
Foam
Fabric Over Foam Profile
Adhesive PSA
0.043 in
51G
Bulk
Brand: Laird Technologies
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: EMI/RFI
Tradename: Fabric over Foam
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Fabric-Over-Foam (FoF) 51G EMI Gaskets
Laird Technologies Fabric-Over-Foam (FoF) 51G EMI Gaskets provide excellent EMI shielding performance where EMI issues occur. These gaskets are composed of electrically conductive fabric wrapped around a soft urethane foam core. The series features <0.07Ω/square low surface resistivity, providing excellent conductivity, extremely low compression forces, and highly conductive fabric. These Laird gaskets also feature >100dB shielding effectiveness across a wide spectrum of frequencies and are RoHS compliant. The gaskets are available in a conductive or non-conductive pressure-sensitive adhesive (PSA) and can be equipped with an extended-release liner (ERL) on the adhesive. These gaskets are UL 94V-0-rated products that can be created with multiple cross-section profiles, such as rectangle, D, C, P, T, knife, and bell.