AK10-015C
Littelfuse
576-AK10-015C
AK10-015C
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 10KA 15V Bi-Directional
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Delivery Restrictions:
RoHS:
Bidirectional
1 Channel
15 V
Axial
28 V
16 V
AK10-2
10 kA
12 nF
8 kV
15 kV
- 55 C
+ 125 C
AK10
Bulk
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product: TVS Diodes
Factory Pack Quantity: 56
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Unit Weight: 371 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Transient Voltage Suppressor (TVS) Diodes
Littelfuse TVS (Transient Voltage Suppression) Diodes are a broad range of circuit protection products designed to protect electronic circuits against transients and overvoltage threats such as EFT (electrically fast transients) and ESD (electro-static discharge). Lightning strikes, inductive load switching, and ESD cause electrical over-stresses associated with the transmission on data lines and electronic circuits. Offered in a variety of surface mount and through-hole circuit board mounting formats, the TVS Diode portfolio includes high peak pulse current and peak pulse power options up to 20kA and 30kW, respectively. Littelfuse TVS Diodes are chosen for the fast response time (low clamping voltage), lower capacitance, and low leakage current. TVS Diodes are available in both unidirectional (unipolar) or bidirectional (bipolar) diodes circuit configurations.