V180ZA20P
Littelfuse
576-V180ZA20P
V180ZA20P
Mfr.:
Description:
Varistors RADIAL VARISTOR 20MM ROHS / LEAD FREE
ECAD Model:
In Stock: 1.253
Stock:
1.253 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
19 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Littelfuse
Product Category: Varistors
RoHS:
ZA
MOVs
PCB Mount
Radial
125 VAC
153 VDC
198 V
300 V
20 mm
6.5 kA
52 J
2400 pF
- 55 C
+ 85 C
Bulk
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 5 mm
Product Type: Varistors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Varistors
Type: Low to Medium Voltage, Radial Lead Varistor
Unit Weight: 3,060 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
AC/DC Power Supply
ESD Protection Solutions
ZA Varistors
Littelfuse ZA Varistors are radial leaded varistors (MOVs) designed for use in the protection of low and medium-voltage circuits and systems. Littelfuse ZA is available in 5mm, 7mm, 10mm, 14mm, and 20mm sizes and feature a 5.5VDC to 615VDC voltage range.
Varistors
Littelfuse Varistors are protective devices that offer several important features, such as overvoltage protection, peak current ratings from 20A to 70,000A, and peak energy ratings from 0.01J to 10,000J. The mounting options serve a wide range of applications. Littelfuse Varistors also offer many form factor and protection ranges, rugged cost-effective protection, thermal protection options, and RoHS compliance.