V20P75AUTOL2T
Littelfuse
576-V20P75AUTOL2T
V20P75AUTOL2T
Mfr.:
Description:
Varistors RADIAL VARISTOR 20MM ROHS/LEAD FREE
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
19 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 2000   Multiples: 500
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 500)
Rp12.273 Rp24.546.000
Rp11.595 Rp28.987.500
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: Varistors
RoHS:
AUMOV
MOVs
PCB Mount
Radial
75 VAC
100 VDC
120 V
210 V
23 mm
10 kA
120 J
4800 pF
- 40 C
+ 125 C
AEC-Q200
Reel
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 26.5 mm
Lead Spacing: 8.5 mm
Product Type: Varistors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Varistors
Tradename: AUMOV
Type: Radial Lead
Width: 5.6 mm
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
ECCN:
EAR99
AC/DC Power Supply
ESD Protection Solutions
Motor Control Solutions
On-Board Battery Charger Solutions
AUMOV Varistor
Littelfuse AUMOV™ Series Varistor is designed for circuit protection in low voltage (12VDC, 24VDC, and 42VDC) automotive systems. This series is available in five disc sizes with radial leads with a choice of epoxy or phenolic coatings. The Automotive MOV Varistor is AEC-Q200 (Table 10) compliant. It offers robust load dump, jump start, and peak surge current ratings, as well as high energy absorption capabilities. The AUMOV™ Series Varistor provides an ideal circuit protection solution for lower DC voltage automotive applications, whether they're located in the vehicle's passenger compartment or under the hood.
xEV Power Train Solutions
Automotive Application Solutions
Engine Cooling System Solutions
Varistors
Littelfuse Varistors are protective devices that offer several important features, such as overvoltage protection, peak current ratings from 20A to 70,000A, and peak energy ratings from 0.01J to 10,000J. The mounting options serve a wide range of applications. Littelfuse Varistors also offer many form factor and protection ranges, rugged cost-effective protection, thermal protection options, and RoHS compliance.
Electrical Vehicle DC Fast Chargers
DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can then be fed directly into a vehicle’s battery system for fast charging – in 30 minutes or less. Because the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations. Working with tens to hundreds of kilowatts of power, efficient conversion, reliability of the system, and user safety are critical.
Off-Highway Electric Vehicle Solutions
Littelfuse provides a wide range of solutions for off-highway electric vehicles. These electric vehicles share a similar architecture and have a power range from 48V to 400V. Off-highway electric vehicles include electric forklifts, golf carts, three-wheelers, tow tractors, compactors, and excavators.