GCM31CL81H105KA55L
Murata Electronics
81-GCM31CL81H105KA5L
GCM31CL81H105KA55L
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 1 uF 50 VDC 10% 1206 X8L AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 25.535
Stock:
25.535 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Murata
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
1 uF
50 VDC
X8L
10 %
1206
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 150 C
3.2 mm (0.126 in)
1.6 mm (0.063 in)
1.6 mm (0.063 in)
Automotive MLCCs
AEC-Q200
GCM
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Murata Electronics
Class: Class 2
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Package/Case: 1206 (3216 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Type: Chip Multilayer Ceramic Capacitors for Automotive
Unit Weight: 27 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
GCM AEC-Q200 Automotive Capacitors
Murata GCM Series AEC-Q200 Automotive Capacitors are ideal for power trains and automobile safety devices such as the drive system control for engine ECU, air bags, and ABS. The GCM Series can be used at 125ºC and 150ºC and has a temperature cycle of 100 cycles or 1,000 cycles for AEC-Q200 conforming products. Murata GCM Series capacitors feature 6.3Vdc to 1kVdc rated voltage and 0.1pF to 47µF capacitance.
GRM/GCM/GRT MLCCs
Automotive Products for Safety
Automotive Products
GRM General Purpose Ceramic Capacitors
Murata GRM General Purpose Ceramic Capacitors achieve large capacity and a small size in a multilayer structure. The series offers high reliability with no polarity and is both RoHS and REACH compliant. Tin (Sn) plating is applied to the external electrodes with excellent solderability. Murata GRM General Purpose Ceramic Capacitors provide a capacitance range of 0.1pF to 330μF and a wide voltage range of 2.5VDC to 3150VDC. Applications include line filters and ringer detectors, diode-snubber circuits for switching power supplies, DC-DC converters, clamp snubber circuits, decoupling and smoothing circuits, as well as tuning circuits, oscillating circuits, and high-frequency filter circuits.
Automotive Capacitors
Multilayer Ceramic Capacitors
Automotive Products for Powertrain
GCM Multilayer Ceramic Capacitors
Murata GCM Multilayer Ceramic Capacitors are designed to provide excellent pulse responsibility and noise reduction due to low impedance at high frequencies. These capacitors operate at 2.5VDC to 630VDC and -55°C to +125°C temperature range. The series offers a capacitance range of 0.012µF to 47µF with 5%, 10%, or 20% tolerance. Murata GCM Multilayer Ceramic Capacitors are RoHS compliant and are available in paper or embossed tape-and-reel packaging for automatic placement.