GYC1H330MCQ1GS
Nichicon
647-GYC1H330MCQ1GS
GYC1H330MCQ1GS
Mfr.:
Description:
Aluminium Organic Polymer Capacitors 50VDC 33uF 20% AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 1.182
Stock:
1.182 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
26 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 900)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nichicon
Product Category: Aluminium Organic Polymer Capacitors
RoHS:
33 uF
50 VDC
SMD/SMT
7.7 mm (0.303 in)
Aluminum Hybrid Polymer Capacitors
2000 Hour
20 %
45 mOhms
1.6 A
- 55 C
+ 135 C
6.3 mm
Can
GYC
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Nichicon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 900
Subcategory: Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
GYC Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitors
Nichicon GYC Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitors feature +135°C category temperature with high heat resistance, low ESR, and high ripple current. These capacitors are AEC-Q200 qualified and RoHS-compliant with a long life of 2,000 to 4,000 hours. The GYC hybrid capacitors operate within a -55°C to +135°C temperature range. These capacitors utilize the electrolytic solution and conductive polymer to achieve high heat resistance and oxide film restoration performance. The GYC hybrid capacitors feature a 16V to 63V voltage range and a 10μF to 470μF capacitance range. These capacitors meet the high-temperature requirements in the automotive onboard electronics and industrial equipment fields.