LNU2G822MSEJ
Nichicon
647-LNU2G822MSEJ
LNU2G822MSEJ
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 400V 8200UF 20%
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
26 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 10   Multiples: 10
Rp2.414.884 Rp24.148.840
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nichicon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
RoHS:
8200 uF
400 VDC
90 mm
125 mm
31.8 mm
Aluminum Electrolytic Capacitors
5000 Hour
20 %
23.1 A
32.349 mOhms
- 40 C
+ 105 C
Bulk
Brand: Nichicon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Leakage Current: 5 mA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Screw
Test Frequency: 120 Hz
Type: Screw Terminal Type Aluminum Electrolytic Capacitor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
LNU Aluminum Electrolytic Capacitors
Nichicon LNU Aluminum Electrolytic Capacitors offer higher voltage in a smaller size when compared to Nichicon's LNT series. Nichicon LNU Aluminum Electrolytic Capacitors have rated voltage up to DC525V (400V to 525V) and a capacitance range from 680µF to 18,000µF.