TAP600K40RE
Ohmite
588-TAP600K40RE
TAP600K40RE
Mfr.:
Description:
Planar Resistors - Chassis Mount 600W 40 Ohms 10% High Power
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 25   Multiples: 1
Ohmite
Product Category: Planar Resistors - Chassis Mount
RoHS:
TAP600
Bulk
Brand: Ohmite
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: AT
Mounting Style: Chassis Mount
Product Type: Planar Resistors
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Resistors
Unit Weight: 110 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
TAP600 Heat Sinkable Planar Resistors
Ohmite TAP600 Heat Sinkable Planar Resistors are designed for liquid or air-cooled heat sink systems. These planar resistors deliver 600W of reliable power. The TAP600 resistors feature less than 80nH inductance, 14mm minimum air distance, and 10GΩ minimum insulation resistance at 500V. Typical applications include variable speed drives, power supplies, robotics, and motor control.
TAP Heat Sinkable Planar Resistors
Ohmite TAP Series Heat Sinkable Planar Resistors deliver continuous power when properly mounted to a heat sink. These resistors are available in 2000W, 1000W, 800W, 650W, and 600W versions. Ohmite TAP Series Heat Sinkable Planar Resistors feature a small footprint and are ideal for motor control, power supplies, robotics, and control devices.