FHA-223-20
PEM
153-FHA-223-20
FHA-223-20
Mfr.:
Description:
Screws & Fasteners #N/A
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 10000   Multiples: 10000
Rp5.962 Rp178.860.000
50.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
PEM
Product Category: Screws & Fasteners
RoHS:
Studs
Self Clinching
0.223 in
1.25 in
Aluminum
Flush Head
Brand: PEM
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Product Type: Screws & Fasteners
Series: FHA
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Hardware
Tradename: PEM
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Datacom/Telecom (SSR)
FH/FHA/FHS Self-Clinching Threaded Studs
PEM FH, FHA, and FHS Self-Clinching Threaded Studs feature studs that can be installed easily and permanently in aluminum, steel, or stainless steel sheets. The studs offer a flush-head design with high torque-out and pushout resistances. The PEM FH, FHA, and FHS Self-Clinching Threaded Studs are recommended for use in a 1mm or greater sheet thickness.