16SVP180MX
Panasonic
667-16SVP180MX
16SVP180MX
Mfr.:
Description:
Aluminium Organic Polymer Capacitors 16volts 180uF ESR 30mohm
ECAD Model:
In Stock: 97
Stock:
97
Can Dispatch Immediately
On Order:
3.500
Expected 01/06/2026
4.000
Expected 29/10/2026
Factory Lead Time:
26
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Rp31.005 Rp31.005
Rp15.557 Rp155.570
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Aluminium Organic Polymer Capacitors
RoHS:
180 uF
16 VDC
SMD/SMT
7.9 mm (0.311 in)
Aluminum Polymer Capacitors
2000 Hour
20 %
30 mOhms
3.02 A
- 55 C
+ 105 C
10 mm
Can
SVP
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 12
Leakage Current: 576 uA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Capacitors
Tradename: OS-CON
Unit Weight: 1 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
OS-CON™ Aluminum-Polymer Solid Capacitors
Panasonic OS-CON™ Aluminum-Polymer Solid Capacitors utilize aluminum and a high-conductivity polymer material to offer low ESR, excellent noise reduction, and ripple current capabilities. The OS-CON product line consists of several series: SVP, SVPC, SVPF, SVPE, SEP, SEPC, and SEPF. The lineup includes capacitors characterized by a long lifespan and minimal changes in ESR throughout the entire rated temperature range. The OS-CON series from Panasonic offers ESR as low as 5mΩ, a capacitance range from 3.3µF to 2700µF, ripple up to 7.2Arms, and a voltage range from 2VDC to 100VDC.
Polymer Capacitors
Panasonic Capacitors offer a wide range of technologies that can be used in the most demanding applications. OS-CON™ parts are characterized by a long life span and minimal changes in ESR throughout the entire rated temperature range. POSCAP (tantalum polymer) parts offer high reliability and high heat resistance, making them the ideal Chip Capacitor for digital, high-frequency devices, and more. The SP-Cap (aluminum polymer SMD) line from Panasonic is composed of multiple series that offer extremely low ESR, a capacitance range up to 560µF, and a voltage range from 2V to 16V, achieving good noise suppression and transient response. Unlike MLCCs, SP-Caps are not susceptible to temperature drift and DC/AC bias characteristics. The EEH-ZA/ZC/ZK series utilizes the benefits of both electrolytic and aluminum polymer capacitor technologies, creating a capacitor with low ESR, low leakage current, high ripple current, and smaller case sizes.