EEH-ZK1V331V
Panasonic
667-EEH-ZK1V331V
EEH-ZK1V331V
Mfr.:
Description:
Aluminium Organic Polymer Capacitors 35v 330uf AEC-Q200 10 x 10.2mm
ECAD Model:
In Stock: 150
Stock:
150
Can Dispatch Immediately
On Order:
4.500
Expected 08/07/2026
7.000
Expected 13/07/2026
Factory Lead Time:
23
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Aluminium Organic Polymer Capacitors
RoHS:
330 uF
35 VDC
SMD/SMT
10.2 mm (0.402 in)
Aluminum Hybrid Polymer Capacitors
4000 Hour
20 %
20 mOhms
2.8 A
- 55 C
+ 125 C
10 mm
Vibration-Proof Can
ZK
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Panasonic
Country of Assembly: JP
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.12
Leakage Current: 115.5 uA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Capacitors
Unit Weight: 1,640 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Polymer Capacitors
Panasonic Capacitors offer a wide range of technologies that can be used in the most demanding applications. OS-CON™ parts are characterized by a long life span and minimal changes in ESR throughout the entire rated temperature range. POSCAP (tantalum polymer) parts offer high reliability and high heat resistance, making them the ideal Chip Capacitor for digital, high-frequency devices, and more. The SP-Cap (aluminum polymer SMD) line from Panasonic is composed of multiple series that offer extremely low ESR, a capacitance range up to 560µF, and a voltage range from 2V to 16V, achieving good noise suppression and transient response. Unlike MLCCs, SP-Caps are not susceptible to temperature drift and DC/AC bias characteristics. The EEH-ZA/ZC/ZK series utilizes the benefits of both electrolytic and aluminum polymer capacitor technologies, creating a capacitor with low ESR, low leakage current, high ripple current, and smaller case sizes.
Polymer & Film MLCC Alternatives
EEH-ZK Conductive Polymer Hybrid Aluminum Caps
Panasonic EEH-ZK Series (Type V) Conductive Polymer Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitors are high-temperature capacitors that have an endurance of 4000 hours at +125°C. The EEH-ZK hybrid aluminum electrolytic capacitors offer a nominal capacitance range of 47µF to 470µF, a voltage range of 25VDC to 35VDC, an operating temperature range of -55°C to +125°C, ESR ranging from 20mΩ max. (at 100kHz) to 100mΩ max. (at 100kHz), and a high ripple current ranging from 660mArms max to 2800mArms max. (at 100Khz, +125°C).  The product lineup includes vibration-proof capacitors. The parts are AEC-Q200 compliant with a tested endurance of 10k hours at +105°C and 4k hours at +125°C.
Anti-Vibration Capacitors
Hybrid Aluminium Electrolytic Capacitors
Panasonic Anti-Vibration Conductive Polymer Hybrid Aluminium Electrolytic Capacitors combine the benefits of both electrolytic and polymer capacitor technologies to produce a capacitor with low ESR, low leakage current, high ripple current, and smaller case sizes. The components are capacitors with the electrolyte fused with conductive polymer and electrolyte liquid. The components are offered in a voltage range of 25VDC to 80VDC, 10µF to 470µF rated capacitance, an ESR of 20mΩ to 120mΩ, and a ripple current range of 0.5Arms to 4.0Arms. The hybrid capacitors are suitable for automotive equipment and base stations which need compact and high-reliability components. The Panasonic hybrid capacitors are AEC-Q200 and RoHS-compliant.