EEU-EB2V330S
Panasonic
667-EEU-EB2V330S
EEU-EB2V330S
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 33uF 350VDC
ECAD Model:
In Stock: 218
Stock:
218 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
27 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Panasonic
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
RoHS:
33 uF
350 VDC
16 mm
20 mm
7.5 mm
General Purpose Electrolytic Capacitors
5000 Hour
20 %
480 mA
- 40 C
+ 105 C
Radial
EB
Bulk
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Dissipation Factor DF: 0.2
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Type: Radial Lead Type
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Aluminum Electrolytic Capacitors
EB Thru-Hole Aluminum Electrolytic Capacitors
Panasonic EB Thru-Hole Aluminum Electrolytic Capacitors feature high ripple, high frequency, and high voltage. These radial-lead type capacitors provide up to 10,000 hours of endurance at +105°C. They have a rated working voltage range of 10VDC to 450VDC and a capacitance range of 2.2μF to 3300μF with ±20% capacitance tolerance (120Hz / +20°C). Panasonic EB Thru-Hole Aluminum Electrolytic Capacitors are RoHS compliant.