ERA-2AEB3652X
Panasonic
667-ERA-2AEB3652X
ERA-2AEB3652X
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD 0402 36.5Kohm .1% AEC-Q200
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
19.770
Expected 15/05/2026
Expected 01/07/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Thin Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
ERA-xA
36.5 kOhms
0.1 %
25 PPM / C
1 mm (0.039 in)
0.5 mm (0.02 in)
0.35 mm (0.014 in)
- 55 C
+ 155 C
AEC-Q200
62.5 mW (1/16 W)
50 V
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Features: Automotive AEC-Q200
Mounting Style: PCB Mount
Product: Thin Film Resistors SMD
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Termination Style: SMD/SMT
Type: Metal Film Chip Resistors
Unit Weight: 0,650 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Resistors
ERA-2A Metal Thin Film Chip Resistors
Panasonic ERA-2A Metal Thin Film Chip Resistors are a high-performance, high-reliability resistor series in the ERA family. These AEC-Q200 qualified resistors come in case size 0402 and feature low current noise, excellent linearity, and a 0.063W power rating at +85°C. Panasonic ERA-2A has a 50V limiting element voltage, a maximum overload voltage of 100V, and covers a resistance range from 47Ω to 100kΩ.