ERJ-PB3B2402V
Panasonic
667-ERJ-PB3B2402V
ERJ-PB3B2402V
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 0603 Anti-Surge Res. 0.1%, 24Kohm
ECAD Model:
In Stock: 14.943
Stock:
14.943
Can Dispatch Immediately
On Order:
25.000
Expected 22/06/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Rp917 Rp917.000
Rp715 Rp3.575.000
Rp624 Rp6.240.000
Rp587 Rp14.675.000
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Thick Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
ERJ-PB
24 kOhms
200 mW (1/5 W)
0.1 %
50 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
150 V
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.45 mm (0.018 in)
Automotive Grade
Precision Resistors
AEC-Q200
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Mounting Style: PCB Mount
Product: Thick Film Resistors SMD
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 2 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Resistors
ERJ-PB3 & ERJ-PB6 Thick Film Chip Resistors
Panasonic ERJ-PB3 and ERJ-PB6 Thick Film Chip Resistors achieve resistance tolerance of ±0.1% with a high-reliability metal glaze that guarantees the temperature coefficient of ±50x10-6/ºC in high resistance up to 1MΩ. Panasonic ERJ-PB3 and -PB6 resistors are suitable for both reflow and flow soldering and are AEC-Q200 qualified and RoHS compliant.