RAC15-24SK
RECOM Power
919-RAC15-24SK
RAC15-24SK
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Board Mount 15W 85-264Vin 24Vout 630mA
In Stock: 115
Stock:
115
Can Dispatch Immediately
On Order:
390
Expected 21/05/2026
255
Expected 29/05/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
RECOM
Product Category: Power Supplies - Board Mount
RoHS:
15 W
85 VAC to 264 VAC, 120 VDC to 370 VDC
1 Output
24 VDC
630 mA
Through Hole
Encapsulated
3 kVAC
85%
52.5 mm
27.4 mm
23 mm
RAC15-K
Brand: RECOM Power
Compliance: CAN/CSA; CE; IEC; ERP; RoHS; UL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Industry: Industrial
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 55 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Open Frame/Enclosed: Enclosed
Packaging: Tube
Product: AC/DC Output Modules
Product Type: AC-DC Power Modules
Factory Pack Quantity: 15
Subcategory: Power Supplies
Tradename: Powerline
Part # Aliases: 20001185
Unit Weight: 60 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
RAC15-K & RAC20-K AC/DC Power Supplies
RECOM Power RAC15-K/20-K AC/DC Power Supplies are compact, high-efficiency PCB-mount power conversion modules with ultra-low energy losses, especially in light load conditions. These AC/DC modules operate at a -40°C to +80°C or +85°C temperature range and offer fully protected single or dual outputs. RECOM Power RAC15-K/20-K power supplies offer <40mW no-load power consumption and 84% efficiency. The RAC20-K is available in both standard THT versions and wired versions. These supply units operate over a wide mains input range of 85VAC up to 264VAC. These input ranges come with international safety certifications for industrial, AV, and ITE as well as household standards.
IRM-90 90W AC-DC Green Power Supply Modules
MEAN WELL IRM-90 90W AC-DC Green Power Supply Modules are suitable for the Internet of Things (IoT), handheld instruments, communication equipment, and household appliances. The series was designed to meet the demands of the market for higher wattage. Two types are available: IRM-90 can be directly mounted and soldered onto the PCB, or IRM-90-xST screw terminal type can offer alternative mounting and wiring options. The compact units comply with EN55032 Class B without external EMI filters, have an 80VAC to 305VAC input (suitable for 277VAC in North America), and have a low, no-load power consumption of <0.21W.