420MXT820MEFCSN30X50
Rubycon
232-420MXT820SN30X50
420MXT820MEFCSN30X50
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 420VDC 820uF 20%
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 100   Multiples: 100
Rp202.173 Rp101.086.500
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
820 uF
420 VDC
30 mm (1.181 in)
50 mm (1.969 in)
General Purpose Electrolytic Capacitors
5000 Hour
20 %
- 40 C
+ 105 C
2 Pin
MXT
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MXT Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
Rubycon MXT Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In feature 400VDC to 450VDC rated voltage range, ±20% capacitance tolerance, and RoHS compliance. These MXT capacitors offer up to 3000 hours of load life at 105°C. The MXT aluminum electrolytic capacitors operate at 150µF to 1500µF capacitance range and -25°C to 105°C category temperature range.