RNCF0402DKE18K7
SEI Stackpole
708-RNCF0402DKE18K7
RNCF0402DKE18K7
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD RES PREC, 18.7 Kohm, 0402, 0.5%, 25 ppm
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 1000
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Rp495 Rp495.000
Rp385 Rp1.925.000
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
SEI Stackpole
Product Category: Thin Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
RNCF
18.7 kOhms
0.5 %
25 PPM / C
0402
1 mm (0.039 in)
0.5 mm (0.02 in)
0.3 mm (0.012 in)
- 55 C
+ 155 C
AEC-Q200
100 mW (1/10 W)
50 V
Application: Automotive Grade
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Features: Precision Resistors
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
RNCF/RNCS Precision Thin Film Resistors
Stackpole Electronics RNCF/RNCS Precision Thin Film Resistors are AEC-Q200 qualified and have an operating temperature range of -55°C to +155°C. RNCF resistors offer a wide R-value range, TCR rating down to ±2ppm/°C, and precision tolerances to ±0.01%. The RNCS resistors feature a special manufacturing process that ensures high power, high precision, ultra-stable performance, and long life in the harshest environments. Additionally, the RNCS series from Stackpole Electronics offers special passivation for moisture-sensitive applications.